Pszichiátriai betegek nappali ellátása - Házirend
HEGYMENET KLUB
TÉRSÉGI SZOCIÁLIS INTÉZMÉNY
HATVAN
HÁZIREND
Pszichiátriai betegek nappali ellátása
Hatályos: 2023. augusztus 21-től
A Házirend célja, hogy meghatározza az intézmény belső rendjét és az érdekelteket az alapvető szabályokról tájékoztassa. Ezen szabályok ismerete és elfogadása szükséges a nyugodt és otthonos légkör kialakításához. A közösségi lét általános szabályai mellett e dokumentum az iránymutató a személyi és intézményi vagyon védelmének, az ellátottak és a személyzet viszonyának vonatkozásában.
A Házirendben foglaltak mindenkire nézve irányadóak, betartásuk egyaránt vonatkozik a szolgáltatást igénybevevő ellátottakra és az intézmény dolgozóira.
A mindenkori házirendet nyilvánosságra kell hozni.
A nyilvánosságra hozatal módjai:
- az intézmény faliújságján történő kifüggesztés,
- az ellátottal/törvényes képviselőjével, hozzátartozóval szóban történő megismertetése és a házirend egy példányának átadása a megállapodás megkötése előtt.
A Házirend az alábbi jogszabályok rendelkezéseinek figyelembe vételével készült:
- 1993. évi III. tv. a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról
- 1/2000. (I.7.) SZCSM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről
- 9/1999. (IX. 24) SZCSM rendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről
- 29/1993. (II.17.) Kormányrendelet a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról
· Az ellátás igénybevétele:
A pszichiátriai betegek nappali ellátása szolgáltatásainak igénybevétele önkéntesen történik.
Igénybe vehetik: a saját otthonukban élő vagy az intézmény ellátási területén, életvitelszerűen tartózkodó, tizennyolcadik életévüket betöltött, fekvő-beteg gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek, valamint hozzátartozóik, rokonaik, barátaik. Az intézmény által szervezett közösségi programok nyitottak, azokon más érdeklődő személyek is részt vehetnek.
Az ellátás iránti kérelmet szóban vagy írásban kell előterjeszteni az intézmény vezetőjénél. A kérelemhez mellékelni kell a pszichiátriai betegség fennállását igazoló dokumentumot, és étkezés igénybevétele esetén jövedelemigazolást.
Ha az ellátást igénylő a kérelem benyújtásakor nem rendelkezik a szükséges orvosi szakvéleménnyel, a kérelem benyújtásától számított 30 napig átmeneti jelleggel szakvélemény hiányában is igénybe veheti az ellátást.
Az ellátás módjáról, időpontjáról, a nyújtott szolgáltatásokról az ellátott/vagy törvényes képviselője és az ellátást nyújtó intézmény vezetője megállapodást köt. A megállapodás tartalmazza a térítési díj fizetésének szabályait is.
A pszichiátriai betegek nappali ellátására 1 hónapos próbaidő kikötésével kerül sor. A próbaidő annak felmérésére szolgál, hogy az ellátást igénylő képes-e a közösségbe való beilleszkedésre, illetve alkalmazkodásra.
· Az intézmény nyitvatartási ideje:
Hétfőtől péntekig: 8.00-16.00 óra
Szombaton és vasárnap 8.00-14.30 óra
Az intézmény szolgáltatásait a nyitvatartási időben tetszés szerint, az egyéni szükségleteknek megfelelően lehet igénybe venni.
· Az intézmény által nyújtott szolgáltatások köre:
Az intézmény a jogszabályi előírásoknak megfelelően lehetőséget biztosít a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai és étkezési szükségletek kielégítésére. Az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt; a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak.
Biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön.
A Hegymenet Klub, pszichiátriai betegek nappali ellátása keretén belül az alábbi szolgáltatási elemeket biztosítja:
- tanácsadás
- készségfejlesztés
- háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtás
- étkeztetés (meleg ebéd)
- esetkezelés
- felügyelet
- gondozás
- közösségi fejlesztés
Ezen belül különösen:
- hivatalos ügyek intézésének segítése (szociális-, társadalombiztosítási-, nyugdíj-lakhatási-, oktatási ügyekben; személyazonosításhoz, munkavállaláshoz szükséges okmányok megszerzésének segítése, kérelmek, beadványok űrlapok kitöltésének segítése),
- szabadidős programok szervezése (szabad idő hasznos eltöltésének biztosítása, fejlesztő célú foglalkozások szervezése, szociális készségfejlesztés; sport-, kulturális programok, rendezvények biztosítása),
- szakellátáshoz való hozzájutás segítése (információnyújtás, időpont egyeztetés, kisérés, kapcsolattartás egészségügyi szolgáltatókkal, preventív és egyéb egészségfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek)
- foglalkoztatás-, munkavégzés lehetőségének szervezése, munkavállalást segítő tevékenységek,
- életviteli-, életvezetési tanácsadás; különféle speciális technikák tanítása, a produktív életstílus kialakítása érdekében
- speciális önszerveződő csoportok létrejöttének és működésének segítése,
- egyéni és csoportos terápiás foglalkozások, készségfejlesztés,
- művészeti tevékenységek lehetőségének biztosítása (kerámia-, zenei foglalkozások),
- személyi higiéné megtartásának segítése, személyes tisztálkodás, ruházat tisztántartásához szükséges feltételek biztosítása, a megfelelő személyi higiéné iránti igény fenntartása,
- napi egyszeri meleg ebéd biztosítása, szükség szerint.
· Az intézmény alapfeladatát meghaladó programok, szolgáltatások köre és térítési díja:
Az intézmény alapfeladatát meghaladó programok; különösen: kirándulások, üdülések, nyaraltatások szervezése, kulturális rendezvények látogatása, önköltségi áron vehetők igénybe. Ugyan ez vonatkozik azon szolgáltatások igénybe vételére is, amelyek nem tartoznak az alapszolgáltatások közé (például fodrász, manikűrös, masszőri szolgáltatás igénybevétele).
· Az étkezések száma, köre:
Az intézmény, térítési díj ellenében meleg ebédet biztosít azon ellátottak számára, akik ezt igénylik. Ennek tényét a Megállapodásban rögzíteni kell. Amennyiben szükséges, az intézmény lehetőséget biztosít saját élelem melegítésére és elfogyasztására is.
Az étkezés biztosítása az intézmény ebédlőjében történik.
Az étkezés ideje: ebéd: 11,30 – 14 óra
Az étkezés lemondását legkésőbb a lemondási időszakot megelőző nap délelőtt 11 óráig kell jelezni a szervezeti egység vezetőjénél. Ugyan ez vonatkozik a visszajelentkezésre is.
A határidőre le nem mondott étkezés díját ki kell fizetni azzal, hogy a távolmaradás kezdő napjától számított harmadik munkanaptól mentesül az ellátott a díj megfizetési kötelezettsége alól.
· Az intézmény által szervezett foglalkozásokból származó bevétel felhasználására vonatkozó előírások:
Az intézményben szervezett foglalkozásokon a részvétel önkéntes. A foglakoztatásból származó, a ráfordítás összegével csökkentett bevétel 50 %-a munkadíj, 50 %-a közösségi célokra fordítható.
· Térítési díj:
Az intézményben fenntartói döntés alapján, csak az igénybevett étkezésért kell térítési díjat fizetni, az ellátott jövedelmi nyilatkozata alapján.
A fizetendő térítési díj mértékéről a Megállapodás megkötésekor az intézményvezető írásban tájékoztatja az ellátottat, illetve törvényes képviselőjét.
A szolgáltatást nyújtó intézmény vezetője a személyi térítési díj összegét a megállapítás időpontjától függetlenül évente két alkalommal felülvizsgálhatja és megváltoztathatja.
Soron kívüli felülvizsgálatot kell végezni, ha az ellátott jövedelme olyan mértékben csökken, hogy a térítési díj fizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni, vagy jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át meghaladó mértékben növekedett.
A felülvizsgálat során megállapított új személyi térítési díj megfizetésének kezdő időpontja - a fenntartó rendelkezése alapján – a jogosultságot követő hónap első napja.
Az étkezésért fizetendő térítési díjat számla ellenében a számlán feltüntetett határidőig, készpénzben, vagy átutalással kell megfizetni az intézmény részére.
Eljárás meg nem fizetett térítési díj esetén:
Ha a térítési díj fizetésére köteles személy a térítési díj fizetési kötelezettségét elmulasztotta, az intézményvezető 15 napos határidő megjelölésével írásban hívja fel a mulasztásra a figyelmét. Ha a megjelölt határidő eredménytelenül telt el, a díjhátralékról a behajtás érdekében tájékoztatja az intézmény fenntartóját.
Kéthavi térítési díj hátralék felhalmozása az ellátás felfüggesztését vonhatja maga után.
· A közösségi lét, az együttélés általános szabályai:
- Az intézmény ellátottainak, valamint dolgozóinak egymáshoz való viszonya a személyes tiszteletre épül, mely alapján elvárás a kölcsönös tapintat, udvariasság, megértés és ésszerű határokig tartó tolerancia.
- Az intézmény ellátottainak jogait az intézmény dolgozói és ellátottai egymás között is kötelesek tiszteletben tartani.
- Az intézményben az általános magatartási szabályokat be kell tartani. Megjelenni lehetőleg tiszta ruhában, ápolt külsővel szükséges. A tisztálkodáshoz és a pihenéshez szükséges textíliát az intézmény biztosítja az ellátottak számára.
- Az ellátottaknak törekedniük kell a berendezési tárgyak, eszközök épségének megóvására. Tartózkodni kell a szándékos rongálástól. A szándékosan vagy gondatlanságból okozott kárért a károkozó anyagilag is felel.
- Az intézménybe alkoholt, illegális drogot, visszaélésre alkalmas gyógyszereket, vagy személyi sérülést okozó tárgyat behozni, tárolni vagy továbbadni tilos!
- Dohányozni csak az arra kijelölt helyen szabad.
- Más testi épségét veszélyeztető, vagy a közösségi programokat zavaró magatartást tanúsító ellátottnak a többiek védelme érdekében, zavaró magatartásának fennállásáig, az intézményt el kell hagynia.
- Az intézménybe személyes tárgyakat, értéktárgyakat (ékszer, mobiltelefon, pénz, stb) az ellátott saját felelősségére hozhat. Ezek eltűnéséért, megrongálódásáért az intézmény felelősséget nem tud vállalni.
· Az intézmény létesítményeinek, eszközeinek használati rendje:
Az intézmény biztosítja az ellátottak számára azt, hogy igénybe vegyék az intézményben rendelkezésre álló eszközöket, létesítményeket az alábbiak szerint:
- A klubszobát, közösségi és foglalkoztató helyiségeket, a pihenő szobát az ellátottak a nyitva tartási időben egész nap szabadon használhatják, dolgozói felügyelettel.
- A műszaki berendezéseket is szabadon használhatják, de ügyelniük kell arra, hogy a berendezéseket szakszerűen kezeljék, a TV, videó, rádió, számítógép, stb. működtetése az előírásoknak megfelelően történjen.
- Az ellátottak kötelessége, hogy a helyiségeket a használatot követően kulturáltan, rendben hagyják.
- Fokozott figyelmet kell fordítani a felügyelettel történő elektromos, illetve tűzveszélyes eszközök használatára.
- A rendszeres napi tisztálkodás lehetősége minden ellátott számára adott, a helyiségeket az ellátottak előzetes egyeztetés és beosztás alapján használhatják. Mosási lehetőséget szintén minden ellátott számára biztosít az Intézmény. A személyes ruha mosásánál, vasalásánál cél, hogy az ellátott csak a szükséges mértékű segítséget vegye igénybe.
- Az ebéd elfogyasztására az Intézmény ebédlőjében van lehetőség. Az ebédlő nyitva tartása 11,30-tól 14 óráig.
- Az intézmény udvarát az ellátottak egész nap szabadon használhatják. Az 1999. évi XLII. tv. a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló törvény rendelkezéseinek alapján dohányozni csak kizárólag az udvaron kijelölt helyen lehet.
· Tűz- és balesetvédelmi szabályok betartása:
Az intézményvezető gondoskodik arról, hogy az intézmény dolgozói mellett, az ellátottak is megismerjék a tűz- és balesetvédelmi szabályokat. Az egyes helyiségekben kifüggesztésre kerülnek az oda vonatkozó tűz- és balesetvédelmi előírások, valamint a menekülési útvonal.
· Az intézményi jogviszony megszűnése, megszűntetése:
Az intézményi jogviszony megszűnik:
- az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,
- a jogosult halálával,
- a határozott idejű intézményi elhelyezés esetén a megjelölt időtartam lejártával, kivéve, ha jogszabályi rendelkezés alapján az elhelyezés időtartama meghosszabbítható,
- az ellátásról kötött Megállapodás az ellátott, illetve törvényes képviselőjének vagy a fenntartó általi felmondásával.
Ha a Megállapodás felmondásának jogszerűségét az ellátott, a törvényes képviselője, illetve a fenntartó vitatja, kérheti a bíróságtól a megállapodás jogellenes felmondásának megállapítását. Az ellátást változatlan feltételek mellett mindaddig biztosítani kell, amíg a bíróság jogerős határozatot nem hoz.
Az intézményvezető az intézményi jogviszonyt megszűnteti, ha a jogosult:
- másik intézménybe történő elhelyezése indokolt,
- a házirendet súlyosan megsérti,
- intézményi elhelyezése nem indokolt.
Az intézményi szolgáltatásra való jogosultság megszűnik, ha az ellátott nem jelenti be a távolmaradását és egybefüggően harminc nap időtartamot meghaladóan a szolgáltatást nem veszi igénybe.
Az intézményi házirend súlyos megsértésének minősül pl. ha az ellátott
- önmaga, vagy mások testi és lelki épségére veszélyeztető magatartást tanúsít,
- intézményben tartózkodás ideje alatt szeszes italt, drogot vagy más bódító szereket hoz be és/vagy fogyaszt, vagy annak befolyásoltsága alatt érkezik,
- szexuális kapcsolatot (csókolózás, nemi tájékok szexuális érintése stb.) létesít.
Az intézményi jogviszony megszűnését, megszűntetését írásba kell foglalni.
Amennyiben az intézményi jogviszony díjhátralék felhalmozás miatt került megszüntetésre, újabb jogviszonyt ugyan azon szolgáltatásra, illetve az intézmény más szolgáltatására vonatkozóan, csak abban az esetben lehet létesíteni az ügyféllel, ha a korábbi tartozása rendezésére az intézménnyel megegyezést kötött (Megegyezés térítési díj tartozás rendezésére).
Az intézményi ellátás lemondása, szüneteltetése:
Amennyiben az ellátást igénybevevő valamilyen oknál fogva nem tudja igénybe venni az ellátást, távolmaradását jeleznie kell a szervezeti egység vezetője részére, lehetőleg a távolmaradást megelőző napon, de legkésőbb a távolmaradás napján délelőtt 11 óráig.
Hosszabb idejű távollét esetén az ellátást igénybevevőnek lehetősége van a szolgáltatás szüneteltetését kérni. A szüneteltetés iránti kérelmet szóban vagy írásban lehet előterjeszteni a szervezeti egység vezetőjénél, megjelölve a szüneteltetés időtartamát és okát.
Mind a távolmaradást, mind a szüneteltetést követően az újbóli igénybevételt, legkésőbb az igénybevétel napját megelőző nap délelőtt 11 óráig jelezni kell a szervezeti egység vezetője részére.
· Érdekképviselet, jogorvoslati lehetőség:
Amennyiben az intézmény által nyújtott szolgáltatásokkal szemben az ellátottnak, illetve törvényes képviselőjének kifogása, panasza merül fel, úgy írásban, vagy egyeztetett időpontban személyesen az intézmény vezetőjéhez fordulhat. Az intézményvezető tizenöt napon belül írásban értesíti a panasztevőt a panasz kivizsgálásának eredményéről. Ha az intézményvezető határidőben nem intézkedik, vagy a panasztevő nem ért egyet az intézkedéssel, az intézkedés kézhezvételétől számított nyolc napon belül a fenntartóhoz fordulhat jogorvoslattal.
Az intézményi ellátással kapcsolatosan az ellátott, illetve törvényes képviselője az ellátottjogi képviselőhöz is fordulhat.
Területünkön az ellátottjogi képviselő neve, elérhetősége:
Forgács Béla
Telefonszáma: 06 20/4899-529
(a telefonon munkaidőben érhető el)
Levelezési cím: 1365 Budapest Pf.:646.)
E-mail címe: bela.forgacs@ijb.emmi.gov.hu
(Az ellátottjogi képviselő neve és elérhetősége az intézményben jól látható helyen kifüggesztésre került.)
· Záró rendelkezések
Jelen Házirend 2023. augusztus 21-én lép hatályba, ezzel egy időben hatályát veszti a jelen tárgykörben korábban kiadott Házirend.
Hatvan, 2023. augusztus 18.
………………………………………
intézményvezető